| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201ASED, Scarlet Euphoria) | ₹ 17,990 |
LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201ASED) price in India starts from ₹ 17,990. The lowest price of LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201ASED) is ₹ 17,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201ASED) |
| Price in India | ₹17,990 |
| Model Name | GL D201ASED |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Scarlet Euphoria |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 127.70 x 53.40 x 0.00 |
| Depth | 65 cm |
| Weight | 36 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Other Power Features | Works Without Stabilizer |
| Shelf Material | Toughened Glass with Frame |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Other Features | Moist "N" Fresh, Smart Connect |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201ASED)
₹17,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM