| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 190 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B201APDX, Purple Dazzle) | ₹ 13,592 |
LG 190 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B201APDX) price in India starts from ₹ 13,592. The lowest price of LG 190 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B201APDX) is ₹ 13,592 at Flipkart on 3rd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B201APDX) |
| Price in India | ₹13,592 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Smart Inverter |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Purple Dazzle |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 1172.00 x 534.00 x 0.00 |
| Depth | 633 mm |
| Weight | 35.00 kg |
| Model Name | GL B201APDX |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 10 Years on Compressor |
LG 190 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B201APDX)
₹13,592
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam