| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 201 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (GL-D211HBIZ, Blue Ilan) | ₹ 19,490 |
LG 201 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (GL-D211HBIZ) price in India starts from ₹ 19,490. The lowest price of LG 201 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (GL-D211HBIZ) is ₹ 19,490 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 201 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (GL-D211HBIZ) |
| Price in India | ₹19,490 |
| Model Name | GL-D211HBIZ |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 201 L |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1322.00 x 565.00 x 0.00 |
| Depth | 700 mm |
| Weight | 38 kg |
| Temperature Control | Internal Knob Control |
| Express Freezing | No |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 111 W |
| Power Requirement | AC 220 - 240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Bar Handle |
| Gasket Type | Anti-bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor. |
LG 201 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (GL-D211HBIZ)
₹19,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM