| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 260 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T292SBC3, Blue Charm) | ₹ 32,478 |
LG 260 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T292SBC3) price in India starts from ₹ 32,478. The lowest price of LG 260 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T292SBC3) is ₹ 32,478 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 260 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T292SBC3) |
| Price in India | ₹32,478 |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Linear Compressor |
| Capacity | 260 L |
| Colours | |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Builtin Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1475.00 x 585.00 x 0.00 |
| Depth | 669 mm |
| Weight | 51.00 kg |
| Model Name | GL T292SBC3 |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | I Micom |
| Express Freezing | |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 198 W |
| Power Requirement | AC 100 - 310 V |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | PET |
| Display Type | |
| Handle type |
| Gasket Type | Anti-Bacteria |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | No |
| Door Alarm | Yes |
| Water Ice Dispenser | No |
| Clock | |
| Deodorizer | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | |
| Other Features | Moist Balance Crisper, Humidity Controller, Top LED, Egg Cum Ice Tray (6), Door Alarm, Door Cooling Plus |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor From LG |
LG 260 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T292SBC3)
₹32,478
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM