| Brand | LG |
| Model | 32 Inch LED Full HD TV (32LH604T) |
| Price in India | ₹34,166 |
| Model Name | 32LH604T |
| Display Size | 32 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2016 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 733 mm x 436 mm x 76 mm |
| Weight (without stand) | 5.32 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 733 mm x 483 mm x 170 mm |
| Weight (with stand) | 5.46 kg |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Headphone Jack | 1 |
| Digital Audio Output | 1 Rear |
| RF Connectivity Input | 1 Rear |
| Component In (RGB Cable) | Component Input Y, Pb, Pr + Audio: 1 Rear Composite / Component Common |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital Decoder, DTS Decoder |
| Surround Sound | Virtual Surround Plus |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 30 W, 0.3 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| RF Capable | Yes |
| Picture Engine | Triple XD Engine |
| Aspect Ratio | 16:9, Just Scan, Original, 4:3, 14:9, Cinema Zoom 1, Full Wide |
| Refresh Rate (Hz) | 50 |
| Operating System | WebOS |
LG 32 Inch LED Full HD TV (32LH604T)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM