| Brand | LG |
| Model | 32 Inch LED HD Ready TV (32LF505A) |
| Price in India | ₹23,833 |
| Model Name | 32LF505A |
| Display Size | 32 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | No |
| Launch Year | 2015 |
| Resolution Standard | HD-Ready |
| Resolution (pixels) | 1366x768 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 731 mm x 442 mm x 56.5 mm |
| Weight (without stand) | 5.7 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 731 mm x 437 mm x 56.5 mm |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 1 |
| Headphone Jack | 1 Rear RCA Analog Audio Output |
| Audio Out | 1 |
| RF Connectivity Input | 1 Rear |
| Component In (RGB Cable) | Component In Y, Pb, Pr + Audio: 1 Composite / Component Common |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital Decoder |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 60 W, 0.3 W (Standby) |
| Picture Engine | Triple XD Engine |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 300 |
| RF Capable | Yes |
LG 32 Inch LED HD Ready TV (32LF505A)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM