| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 360 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T402JES3, Ebony Sheen) | ₹ 50,590 |
LG 360 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T402JES3) price in India starts from ₹ 50,590. The lowest price of LG 360 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T402JES3) is ₹ 50,590 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 360 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T402JES3) |
| Price in India | ₹50,590 |
| Release date | 11th September 2020 |
| Model Name | GL T402JES3 |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Linear Compressor |
| Capacity | 360 L |
| Colours | Ebony Sheen |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 178.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 68.5 cm |
| Weight | 48 kg |
| Temperature Control | I Micom |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Other Power Features | Works without Stabilizer |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type | Royale |
| Gasket Type | Anti-Bacteria Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Inverter Linear Compressor Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty, 10 Year Compressor Warranty |
LG 360 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T402JES3)
₹50,590
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM