| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 407 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (GL I452TDBL, Diamond Black) | ₹ 54,500 |
LG 407 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (GL I452TDBL) price in India starts from ₹ 54,500. The lowest price of LG 407 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (GL I452TDBL) is ₹ 54,500 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 407 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (GL I452TDBL) |
| Price in India | ₹54,500 |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Smart Inverter |
| Capacity | 407 L |
| Colours | Diamond Black |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1725.00 x 680.00 x 0.00 |
| Depth | 725 mm |
| Weight | 77.00 kg |
| Model Name | GL I452TDBL |
| Temperature Control | Internal Micom |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works Without Stabilizer: 100 - 290 V LVS, Compressor Saves Energy Upto 48% |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type | Recessed |
| Gasket Type | Anti Bacteria Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Ice Beam Door Cooling |
| Other Features | Door Type: Semi Flat, Eco-friendly Refrigerant |
| Warranty Summary | 1 Year on Refrigerator and 10 Years on Compressor |
LG 407 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (GL I452TDBL)
₹54,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM