| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 408 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T412VPZX, Shinny Steel) | ₹ 49,990 |
LG 408 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T412VPZX) price in India starts from ₹ 49,990. The lowest price of LG 408 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T412VPZX) is ₹ 49,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 408 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T412VPZX) |
| Price in India | ₹49,990 |
| Release date | 4th April 2022 |
| Model Name | GL T412VPZX |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 408 L |
| Colours | Shinny Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 172.00 x 68.00 x 0.00 |
| Depth | 70 cm |
| Weight | 67 kg |
| Temperature Control | E Micom |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Other Power Features | Works without Stabilizer |
| Shelf Material | Trimless Tempered Glass |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type |
| Gasket Type | Anti-Bacteria Gasket |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Smart Inverter Compressor Technology |
| Other Features | ?Inverter Compressor, Convertible, Temperature_control, Wi fi Control, Stabilizer free operation |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor from LG |
LG 408 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T412VPZX)
₹49,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM