| Brand | LG |
| Model | 43 Inch LED Full HD TV (43LF513A) |
| Price in India | ₹41,652 |
| Model Name | 43LF513A |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | No |
| Launch Year | 2015 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 975.5 mm x 582.4 mm x 81.5 mm |
| Weight (without stand) | 8.2 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 975.5 mm x 621 mm x 208.7 mm |
| Weight (with stand) | 8.5 kg |
| No of HDMI Port | 1 |
| No of USB Port | 1 |
| Headphone Jack | 1 Rear RCA Analog Audio Output |
| Audio Out | 1 |
| RF Connectivity Input | 1 Rear |
| Component In (RGB Cable) | Component Input Y, Pb, Pr + Audio: 1 Rear Composite / Component Common |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 10 W |
| Power Consumption | 0.3 W (Standby) |
| Picture Engine | Triple XD Engine |
| Aspect Ratio | 16:09, Just Scan, Original, 4:3, 14:9, Zoom, Cinema Zoom |
| Refresh Rate (Hz) | 300 |
| RF Capable | Yes |
LG 43 Inch LED Full HD TV (43LF513A)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM