| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 43 Inches Full HD LED Smart TV (43LK6120PTC, Black) | ₹ 41,999 |
LG 43 Inch LED Full HD TV (43LK6120PTC) price in India starts from ₹ 41,999. The lowest price of LG 43 Inch LED Full HD TV (43LK6120PTC) is ₹ 41,999 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 43 Inch LED Full HD TV (43LK6120PTC) |
| Price in India | ₹41,999 |
| Model Name | 43LK6120PTC |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | Smart |
| Launch Year | 2018 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 977 mm x 571 mm x 85.2 mm |
| Weight (without stand) | 8.1 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 978 mm x 612 mm x 188 mm |
| Weight (with stand) | 8.2 kg |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 1 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Analog Audio Input | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | 2 Ch Speaker |
| Sound Technology | Dolby Digital Decoder |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 0.3 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| Smart Remote | Yes |
| RF Capable | Yes |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Operating System | WebOS |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
LG 43 Inch LED Full HD TV (43LK6120PTC)
₹41,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM