| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 49 Inches Full HD LED Smart TV (49LK6120PTC) | ₹ 67,990 |
LG 49 Inch LED Full HD TV (49LK6120PTC) price in India starts from ₹ 67,990. The lowest price of LG 49 Inch LED Full HD TV (49LK6120PTC) is ₹ 67,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 49 Inch LED Full HD TV (49LK6120PTC) |
| Price in India | ₹67,990 |
| Model Name | 49LK6120PTC |
| Display Size | 49 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2018 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1108 mm x 646 mm x 85.3 mm |
| Weight (without stand) | 10.2 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1109 mm x 703 mm x 235 mm |
| Weight (with stand) | 10.3 kg |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Analog Audio Input | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 0.3 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| Smart Remote | Yes |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Operating System | WebOS |
LG 49 Inch LED Full HD TV (49LK6120PTC)
₹67,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM