| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7577TEEL, White) | ₹ 19,050 |
LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7577TEEL) price in India starts from ₹ 19,050. The lowest price of LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7577TEEL) is ₹ 19,050 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7577TEEL) |
| Price in India | ₹19,050 |
| Model Name | T7577TEEL |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | White |
| Shade | Blue White |
| Dimensions (mm) | 89.00 x 54.00 x 0.00 |
| Depth | 54 |
| Weight | 32.50 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Technology Used | Jet Spray+ Technology, Turbo Drum Technology |
| Type | Top Load |
| Wash Program Types | - 3-step Wash |
| Washing Capacity | 6.5 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 720 rpm |
| Dryer Type | Air Dry |
| Quick Wash | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | Gentle Wool / Saree, Jeans, Normal, Prewash, Auto Pre-wash |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Wheel Support | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years on Product 10 Years on Motor Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is limited to manufacturing defects only |
| Not Covered in Warranty | Warranty is not applicable if the. Warranty card is not properly signed by the comopany's authorised serviced engineer / dealer. Appliance is not used as per the instructions in "Operating Manual". Defects arise/caused by accidents, alteration, misuse, neglect, substitution of original components with spurious/non-genuine components, attacked by household pest/ rodents, flood, earthquake, lightning and /or any other act of God/natural calamities. Damages occur by improper electrical circuits Appliance is taken outside India. |
LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7577TEEL)
₹19,050
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM