| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 6 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (F10B8NDL2, White) | ₹ 42,348 |
LG 6 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (F10B8NDL2) price in India starts from ₹ 42,348. The lowest price of LG 6 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (F10B8NDL2) is ₹ 42,348 at Amazon on 18th May 2026.
| Brand | LG |
| Model | 6 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (F10B8NDL2) |
| Price in India | ₹42,348 |
| Model Name | F10B8NDL2 |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | White |
| Dimensions (mm) | 850.00 x 600.00 x 0.00 |
| Depth | 440 |
| Weight | 70.00 kg |
| Washing Capacity | 6 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1000 |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Power Consumption | 380 W |
| Child Lock | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years |
LG 6 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (F10B8NDL2)
₹42,348
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications