LG G Pad III 8.0 FHD tablet was launched in May 2016. The tablet comes with a 8.00-inch display offering a resolution of 1920x1200 pixels. LG G Pad III 8.0 FHD is powered by a 1.5GHz octa-core processor. The LG G Pad III 8.0 FHD runs Android 6.0 and is powered by a 4800mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the LG G Pad III 8.0 FHD on the rear packs 5-megapixel camera.
LG G Pad III 8.0 FHD is based on Android 6.0 and packs 16GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 2000GB). The LG G Pad III 8.0 FHD is a single SIMtablet. The LG G Pad III 8.0 FHD measures 124.10 x 210.70 x 7.90mm (height x width x thickness) and weighs 309.00 grams.
Connectivity options on the LG G Pad III 8.0 FHD include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, 3G, and 4G. Sensors on the tablet include accelerometer and proximity sensor.
| Brand | LG |
| Model | G Pad III 8.0 FHD |
| Release date | May 2016 |
| Dimensions (mm) | 124.10 x 210.70 x 7.90 |
| Weight (g) | 309.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4800 |
| Removable battery | No |
| Screen size (inches) | 8.00 |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 1920x1200 pixels |
| Processor | 1.5GHz octa-core |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 2000 |
| Rear camera | 5-megapixel |
| Front camera | No |
| Operating system | Android 6.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.20 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
LG G Pad III 8.0 FHD
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title