LG G Pad 8.0 3G tablet was launched in April 2015. The tablet comes with a 8.00-inch display offering a resolution of 800x1280 pixels. LG G Pad 8.0 3G is powered by a 1.2GHz quad-core processor. It comes with 1GB of RAM. The LG G Pad 8.0 3G runs Android 4.4 and is powered by a 4200mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the LG G Pad 8.0 3G on the rear packs 5-megapixel camera. It sports a 1.3-megapixel camera on the front for selfies.
LG G Pad 8.0 3G is based on Android 4.4 and packs 16GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 32GB). The LG G Pad 8.0 3G is a single SIM (GSM) tablet that accepts a Micro-SIM card. The LG G Pad 8.0 3G measures 210.80 x 124.00 x 9.95mm (height x width x thickness) . It was launched in Black colour.
Connectivity options on the LG G Pad 8.0 3G include Wi-Fi, GPS, FM radio, and 3G. Sensors on the tablet include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, and proximity sensor.
| Brand | LG |
| Model | G Pad 8.0 3G |
| Release date | April 2015 |
| Dimensions (mm) | 210.80 x 124.00 x 9.95 |
| Battery capacity (mAh) | 4200 |
| Removable battery | No |
| Colours | Black |
| Screen size (inches) | 8.00 |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 800x1280 pixels |
| Processor | 1.2GHz quad-core |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Rear camera | 5-megapixel |
| Front camera | 1.3-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Operating system | Android 4.4 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM Type | Micro-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
LG G Pad 8.0 3G
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title