LG G Pad IV 8.0 FHD LTE tablet was launched in July 2017. The tablet comes with a 8.00-inch display offering a resolution of 1200x1920 pixels. LG G Pad IV 8.0 FHD LTE is powered by a 1.4GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 435 processor. It comes with 2GB of RAM. The LG G Pad IV 8.0 FHD LTE runs Android 7.0 and is powered by a 3000mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the LG G Pad IV 8.0 FHD LTE on the rear packs 5-megapixel camera. It sports a 5-megapixel camera on the front for selfies.
LG G Pad IV 8.0 FHD LTE is based on Android 7.0 and packs 32GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 2000GB). The LG G Pad IV 8.0 FHD LTE is a single SIM (GSM) tablet. The LG G Pad IV 8.0 FHD LTE measures 216.20 x 127.00 x 6.90mm (height x width x thickness) and weighs 290.00 grams. It was launched in Dark Brown colour.
Connectivity options on the LG G Pad IV 8.0 FHD LTE include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, and 3G. Sensors on the tablet include accelerometer, ambient light sensor, and proximity sensor.
| Brand | LG |
| Model | G Pad IV 8.0 FHD LTE |
| Release date | July 2017 |
| Dimensions (mm) | 216.20 x 127.00 x 6.90 |
| Weight (g) | 290.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3000 |
| Removable battery | No |
| Colours | Dark Brown |
| Screen size (inches) | 8.00 |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 1200x1920 pixels |
| Processor | 1.4GHz octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 435 |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 2000 |
| Rear camera | 5-megapixel |
| Front camera | 5-megapixel |
| Operating system | Android 7.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.20 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| FM | No |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
LG G Pad IV 8.0 FHD LTE
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title