| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (LS18132MW) |
| Model Name | LS18132MW |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5280W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 100cm x 23cm x 29.5cm |
| Indoor Unit Weight | 14 kg |
| Outdoor W x H x D | 78cm x 55.7cm x 29.5cm |
| Outdoor Unit Weight | 34 kg |
| Power Requirement | AC 230V |
| Power Consumption | 1425W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty and 1 Year Compressor Warranty on Lloyd |