| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1 Ton 5 Star Split AC (GLS12V5FWCAQ, White) | ₹ 29,549 |
Lloyd 1 Ton 5 Star Split AC (GLS12V5FWCAQ) price in India starts from ₹ 29,549. The lowest price of Lloyd 1 Ton 5 Star Split AC (GLS12V5FWCAQ) is ₹ 29,549 at Amazon on 30th April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1 Ton 5 Star Split AC (GLS12V5FWCAQ) |
| Price in India | ₹29,549 |
| Release date | 20th May 2023 |
| Model Name | GLS12V5FWCAQ |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3580 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Fan Mode, Eco Mode, My Mode, Cool Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 84.5 cm x 29.8 cm x 20 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.8 kg |
| Outdoor W x H x D | 87 cm x 56 cm x 36.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25.2 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 5.05 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 548.96 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Wi-Fi Connect, 5 in 1 Convertible Cooling, Cools Even @ 52 ?C, Low Gas Detection, Clean Filter Indication, Installation Check, Stabilizer Free Operation |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Lloyd 1 Ton 5 Star Split AC (GLS12V5FWCAQ)
₹29,549
Apple's Future iPhone Models Could Arrive Without MagSafe Despite Ecosystem Growth, Tipster Claims
Oppo Find X10 Leaks Hint at 165Hz Display and New Periscope Telephoto Camera