| Brand | Lloyd |
| Model | 2 Ton 3 Star Split AC (LS24I31BA) |
| Price in India | ₹41,007 |
| Model Name | LS24I31BA |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6200 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 102.5 cm x 23.5 cm x 32 cm |
| Indoor Unit Weight | 14 kg |
| Outdoor W x H x D | 86 cm x 72 cm x 32 cm |
| Outdoor Unit Weight | 43 kg |
| Other Dimensions | Gross Weight: Indoor - 17 kg, Outdoor - 50 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.77 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 2100 W |
| Other Power Features | Input Current: 9.2/3.3 A, Input Power Half Load: 760 W, Cooling Capacity Half Load: 3100 W |
| Air Flow Direction | 2 Way |
| Air Circulation | 1100 CMH |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Clean Air Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and Condenser, 5 Years on Compressor |