| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Microtek PCU PWM 4050 / 48V Pure Sine Wave Inverter (Black) | ₹ 13,495 |
Microtek PCU PWM 4050 (48V) Pure Sine Wave Inverter price in India starts from ₹ 13,495. The lowest price of Microtek PCU PWM 4050 (48V) Pure Sine Wave Inverter is ₹ 13,495 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Microtek |
| Model | PCU PWM 4050 (48V) Pure Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹13,495 |
| Model Name | PCU PWM 4050 (48V) |
| Colour | Black |
| Type | Pure Sine Wave |
| Technology Used | DSP Technology |
| Solar Power Compatible | Yes |
| Output Voltage | 230V |
| Output Frequency | 50Hz, +0.1Hz |
| Change Over Time | <10 ms |
| Input Voltage | 90 VA |
| Battery Type | Tubular, SMF, Flate Plate |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Voltage | 48V |
| Battery Capacity | 3.2 KVA |
| Emergency Power Off | Yes |
| Display Type | LCD |
| USB Charging Port | No |
| Protection Against | UPS Overload, UPS Short Circuits, Reverse Panel, Thermal, DC Input Volt, High Cut Protection |
| Width | 38 cm |
| Height | 46.5 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 28.97 kg |
| Warranty Summary | 2 Year Warranty |
Microtek PCU PWM 4050 (48V) Pure Sine Wave Inverter
₹13,495
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM