| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Microtek SEBz1000 Pure Sine Wave Inverter (Beige) | ₹ 5,228 |
Microtek SEBz1000 Pure Sine Wave Inverter price in India starts from ₹ 5,228. The lowest price of Microtek SEBz1000 Pure Sine Wave Inverter is ₹ 5,228 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Microtek |
| Model | SEBz1000 Pure Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹5,228 |
| Model Name | SEBz1000 |
| Type | Pure Sine Wave |
| Technology Used | Micro Controller Based Intelligent Control Design. |
| Solar Power Compatible | No |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 8 hrs |
| Load Options | Load Upto 1000VA |
| Material | Metal |
| Colour | Beige |
| Efficiency | >80% |
| Output Voltage | 200V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Input Voltage | 100 VA |
| Input Frequency | 50Hz |
| Width | 25 cm |
| Height | 15 cm |
| Depth | 20 cm |
| Weight | 9 kg |
| Warranty Summary | 2 Years Microtek Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Damage due to Mis-use/Mis-handing |
| Warranty Service Type | On-Site Service by Microtek |
Microtek SEBz1000 Pure Sine Wave Inverter
₹5,228
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM