| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Mitashi 50 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (MIE050V014, Silver) | ₹ 61,207 |
Mitashi 50 Inch LED Ultra HD (4K) TV (MIE050V014) price in India starts from ₹ 61,207. The lowest price of Mitashi 50 Inch LED Ultra HD (4K) TV (MIE050V014) is ₹ 61,207 at Amazon on 22nd May 2026.
| Brand | Mitashi |
| Model | 50 Inch LED Ultra HD (4K) TV (MIE050V014) |
| Price in India | ₹61,207 |
| Model Name | MIE050V014 |
| Display Size | 50 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Silver |
| Resolution (pixels) | 1366x768 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | Smart |
| Launch Year | 2016 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 732.4 mm x 442 mm x 73.2 mm |
| Weight (without stand) | 6.1 kg |
| Weight (with stand) | Wall Mount Size: 200 mm x 100 mm (8 inch x 4 inch) Dimension Between Screws, Wall Mount Screw Size: M6 |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 1 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Analog Audio Input | Yes |
| Audio Out | 1 |
| Brightness | 250 nits |
| Contrast Ratio | 4000:01:00 (Static).400000:1 (Dynamic) |
| View Angle | 178 degree |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 100 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Touch Remote | No |
| Battery Type | AAA |
| Processor | Cortex A7 |
| Graphic Processor | Mali 400 MP2 |
| RAM | 1GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | Yes |
| Power Consumption | 56 W, 0.5 W (Standby) |
Mitashi 50 Inch LED Ultra HD (4K) TV (MIE050V014)
₹61,207
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title