| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Orient 66 L Desert Air Cooler (Snowbreeze Slim CD6601H, White) | ₹ 8,913 |
Orient 66 L Desert Air Cooler (Snowbreeze Slim CD6601H) price in India starts from ₹ 8,913. The lowest price of Orient 66 L Desert Air Cooler (Snowbreeze Slim CD6601H) is ₹ 8,913 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Orient |
| Model | 66 L Desert Air Cooler (Snowbreeze Slim CD6601H) |
| Price in India | ₹8,913 |
| Model Name | Snowbreeze Slim CD6601H |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 66 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | High, Med, Low |
| Operating | Manual |
| Air Throw Distance | 37 ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 400 sq ft |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Other Convenience Features | Auto Fill |
| Power Consumption - Heating | 220 W |
| Width x Height x Depth | 49.5 cm x 117 cm x 60.5 cm |
| Weight | 13.40 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty From The Date of Purchase. |
| Covered in Warranty | Manufacturing defects only |
| Not Covered in Warranty | Usage not prescribed by the brand or damage due to wear and tear over time |
| Warranty Service Type | On Site warranty, please call Orient Electric helpline Phone number 18001037574 or email at customer.connect@orientelectric.com |
Orient 66 L Desert Air Cooler (Snowbreeze Slim CD6601H)
₹8,913
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM