| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU12YKYF, White) | ₹ 33,900 |
Panasonic 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU12YKYF) price in India starts from ₹ 33,900. The lowest price of Panasonic 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU12YKYF) is ₹ 33,900 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU12YKYF) |
| Price in India | ₹33,900 |
| Release date | 27th February 2022 |
| Model Name | CS/CU-KU12YKYF |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 21.1 cm x 29 cm x 87 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 28.8 cm x 54.2 cm x 78 cm |
| Outdoor Unit Weight | 24 kg |
| Indoor Noise Level | High - 43 dB, Low - 38 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.95 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 915 W |
| Operating Current | 5.1 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 424 ftᵌ/min |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on AC and 10 Years on Compressor |
Panasonic 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU12YKYF)
₹33,900