| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU12ZKY-1, White) | ₹ 38,490 |
Panasonic 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU12ZKY-1) price in India starts from ₹ 38,490. The lowest price of Panasonic 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU12ZKY-1) is ₹ 38,490 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU12ZKY-1) |
| Price in India | ₹38,490 |
| Release date | 7th March 2023 |
| Model Name | CS/CU-KU12ZKY-1 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3450 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 87 cm x 21 cm x 29 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 67 cm x 24 cm x 52 cm |
| Outdoor Unit Weight | 20 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB, Low - 37 dB |
| ISEER | 3.95 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1095 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Circulation | 424 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 5 Years Warranty on Compressor |
Panasonic 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KU12ZKY-1)
₹38,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM