| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 1 Ton 5 Star Split AC (CS/CU-ZU12YKYF, White) | ₹ 38,990 |
Panasonic 1 Ton 5 Star Split AC (CS/CU-ZU12YKYF) price in India starts from ₹ 38,990. The lowest price of Panasonic 1 Ton 5 Star Split AC (CS/CU-ZU12YKYF) is ₹ 38,990 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 1 Ton 5 Star Split AC (CS/CU-ZU12YKYF) |
| Price in India | ₹38,990 |
| Model Name | CS/CU-ZU12YKYF |
| Type | Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Twin Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 23 cm x 29.5 cm x 80 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 24 cm x 52 cm x 67.2 cm |
| Outdoor Unit Weight | 22 kg |
| Indoor Noise Level | High - 43 dB, Low - 40 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 4.60 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz, Single Phase |
| Power Consumption | 589.14 kwh |
| Condenser Fin Type | Blue Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 470 ftᵌ/min |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Anti-Dust, PM2.5 and Ag Clean + |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Mode, Powerful Mode and Fan Mode |
Panasonic 1 Ton 5 Star Split AC (CS/CU-ZU12YKYF)
₹38,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM