| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18CYLZABE, White) | ₹ 30,990 |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18CYLZABE) price in India starts from ₹ 30,990. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18CYLZABE) is ₹ 30,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18CYLZABE) |
| Price in India | ₹30,990 |
| Release date | 4th January 2023 |
| Model Name | AR18CYLZABE |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Fast Cool Mode, Sleep Mode, Fan Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 88.9 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.1 kg |
| Outdoor W x H x D | 72 cm x 54.8 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.8 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB, Low - 24 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 150 sq.ft |
| ISEER | 3.96 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 977.8 W |
| Operating Current | 6.8 A |
| Condenser Fin Type | Anti Corrosion Fin |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Mode, Fast Cool, Good Sleep, 5 Step Mode, Dehumidification, Fan Mode, Quiet, Filter Cleaning Indicatior, Indoor Temp. Display, Display On/Off, Beep On/Off |
| Warranty Summary | 1 Year Standard Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18CYLZABE)
₹30,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM