Samsung 1.5 Ton 4 Star Inverter Split Smart AC (Geo AR18BY4ANWKNNA) price in India starts from ₹ 42,990. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 4 Star Inverter Split Smart AC (Geo AR18BY4ANWKNNA) is ₹ 42,990 at Croma on 3rd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 4 Star Inverter Split Smart AC (Geo AR18BY4ANWKNNA) |
| Price in India | ₹42,990 |
| Release date | 1st January 2022 |
| Model Name | Geo AR18BY4ANWKNNA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 88.9 cm x 299 cm x 21.5 cm |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB, Low - 26 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| ISEER | 4.45 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1500 W |
| Operating Current | 6.6 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Filter Clean Indicator |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |