| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, AR12AY4ZAPG, White) | ₹ 37,990 |
Samsung 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR12AY4ZAPG) price in India starts from ₹ 37,990. The lowest price of Samsung 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR12AY4ZAPG) is ₹ 37,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR12AY4ZAPG) |
| Price in India | ₹37,990 |
| Model Name | AR12AY4ZAPG |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3.30 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | 6 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Indoor W x H x D | 820 x 299 x 215 mm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 720 x 548 x 265 mm |
| Outdoor Unit Weight | 24.3 kg |
| Indoor Noise Level | 40/21 dBA |
| ISEER | 4.02 W/W |
| Power Consumption | 980 W |
| Operating Current | 4.6 A |
| Air Flow Direction | 5/4 |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
Samsung 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR12AY4ZAPG)
₹37,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM