| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 192 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RR20R1Y2YDX, Luxe Brown) | ₹ 14,750 |
Samsung 192 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RR20R1Y2YDX) price in India starts from ₹ 14,750. The lowest price of Samsung 192 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RR20R1Y2YDX) is ₹ 14,750 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 192 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RR20R1Y2YDX) |
| Price in India | ₹14,750 |
| Door Type | Single Door |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Digital Inverter |
| Capacity | 192 L |
| Colours | |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Builtin Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 119.20 x 53.20 x 0.00 |
| Depth | 64.9 cm |
| Weight | 32.00 kg |
| Model Name | RR20R1Y2YDX |
| Air Flow Type | |
| Temperature Control | |
| Express Freezing | |
| Moisture Control | |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | |
| Display Type | |
| Handle type |
| Gasket Type | |
| Removable Gasket | |
| Door Lock | |
| Door Alarm | |
| Water Ice Dispenser | |
| Clock | |
| Deodorizer | |
| Removable Rack | |
| Flexible Rack | |
| Technology Used | |
| Other Features | Freezer Location: Top Mount |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor from Samsung |
Samsung 192 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RR20R1Y2YDX)
₹14,750
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM