| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 2 Ton 4 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, AR24BY4YAWK, White) | ₹ 52,990 |
Samsung 2 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR24BY4YAWK) price in India starts from ₹ 52,990. The lowest price of Samsung 2 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR24BY4YAWK) is ₹ 52,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 2 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR24BY4YAWK) |
| Price in India | ₹52,990 |
| Model Name | AR24BY4YAWK |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6000 W |
| Compressor | BLDC Compressor |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Fast Cool, Good Sleep, Fan Mode, Quiet Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 88 cm x 63.8 cm x 31 cm |
| Outdoor Unit Weight | 38.6 kg |
| Other Dimensions | Indoor Gross Dimension (W x H x D) (mm): 1115 x 290 x 375, Outdoor Gross Dimension (W x H x D) (mm): 1023 x 729 x 413, Indoor Gross Weight (kg): 13.60, Outdoor Gross Weight (kg): 44.30 |
| Indoor Noise Level | High - 45dB, Low - 26dB |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.06 |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1820 W |
| Operating Current | 8.1 A |
| Condenser Fin Type | Copper |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | 2 Way Swing. Air Direction Control (Left/Right) - Manual. Air Direction Control (Up/Down) - Auto. |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | HD Filter, Easy Filter Plus (Anti-Bacteria), Auto Clean (Self Cleaning). |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Convertible 5 in 1 Modes. Cooling Capacity (kW): 6.00. Cooling Capacity (Btu/hr): 20473. Cooling Capacity (Min - Max) (kW): 2.5 - 7.5. Cooling Capacity (Min - Max) (Btu/hr): 8530 - 25591. ISEER (W/W): 4.06. EER (Cooling, Btu/hW): 11.25. Outdoor Noise Level: 53 dB. Power Source Phase: 1. Loading Quantity (20/40/40Hft without Pipe): 90/197/228. Max Piping Length (m): 20. Max Piping Height (m): 12. SVC Valve Liquid (ODxL): 6.35. SVC Valve Gas (ODxL): 15.88. Moisture Removal (l/hr): 2.5. Cooling Air Circulation (Cubic Meter Per Minute): 19.3. Refrigerant (Charging, kg): 1.00. Refrigerant (Charging, tCO2e): 0.68 tCO2e. Low Ambient Cooling (DegreeC): 15 - 52. Outdoor Unit (Anti-corrosion Fin): Yes. Air Flow Control Step (Cool/Fan): 5/4. Filter Cleaning Indicator. Indoor Temp. Display. Display On/Off. Beep On/Off. 24-Hour Timer. |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor |
Samsung 2 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR24BY4YAWK)
₹52,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM