Samsung 215 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RR23C2E24DX/HL) price in India starts from ₹ 20,400. The lowest price of Samsung 215 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RR23C2E24DX/HL) is ₹ 20,400 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 215 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RR23C2E24DX/HL) |
| Price in India | ₹20,400 |
| Model Name | RR23C2E24DX/HL |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 215 L |
| Colours | Luxe Brown |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 133.60 x 56.80 x 0.00 |
| Depth | 71.4 cm |
| Weight | 37.2 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Direct Cool Technology |
| Other Features | Runs on Solar Energy, Deep Door Guard |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |