| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 215 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RR23C2F359R, Paradise Bloom Purple) | ₹ 20,990 |
Samsung 215 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RR23C2F359R) price in India starts from ₹ 20,990. The lowest price of Samsung 215 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RR23C2F359R) is ₹ 20,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 215 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RR23C2F359R) |
| Price in India | ₹20,990 |
| Model Name | RR23C2F359R |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 215 L |
| Colours | Paradise Bloom Purple |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 144.50 x 57.80 x 0.00 |
| Depth | 71.6 cm |
| Weight | 39.5 kg |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Display Type | Knob |
| Handle type | Garo Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Technology Used | Digital Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 Years Manufacturer Warranty |
Samsung 215 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RR23C2F359R)
₹20,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM