| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 215 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RR23C2H35RZ/HL, Midnight Blossom Red) | ₹ 19,990 |
Samsung 215 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RR23C2H35RZ/HL) price in India starts from ₹ 19,990. The lowest price of Samsung 215 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RR23C2H35RZ/HL) is ₹ 19,990 at Flipkart on 22nd May 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 215 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RR23C2H35RZ/HL) |
| Price in India | ₹19,990 |
| Model Name | RR23C2H35RZ/HL |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 215 L |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 144.50 x 57.80 x 0.00 |
| Depth | 71.6 cm |
| Weight | 39.5 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Door Lock | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor. |
Samsung 215 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RR23C2H35RZ/HL)
₹19,990
Meta Launches Forum App as a Reddit-Like Platform for Discussions With AI-Powered Assistant for Admins