| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 223 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR24C2823CU, Camellia Blue) | ₹ 21,390 |
Samsung 223 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR24C2823CU) price in India starts from ₹ 21,390. The lowest price of Samsung 223 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR24C2823CU) is ₹ 21,390 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 223 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR24C2823CU) |
| Price in India | ₹21,390 |
| Release date | 1st January 2023 |
| Model Name | RR24C2823CU |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 223 L |
| Colours | Camellia Blue |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 152.00 x 53.60 x 0.00 |
| Depth | 66.5 cm |
| Weight | 34.6 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Door Finish | Grande Door |
| Handle type | Bar Handle |
| Door Lock | Yes |
| Technology Used | Digital Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 20 Years Warranty on Compressor |
Samsung 223 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR24C2823CU)
₹21,390
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM