| Brand | Samsung |
| Model | 85 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LH85QMDPLGC/ZA) |
| Price in India | ₹7,00,000 |
| Model Name | LH85QMDPLGC/ZA |
| Display Size | 85 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | Yes |
| Series | QM-D |
| Resolution Standard | 4K |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 1 |
| Analog Audio Input | Yes |
| Brightness | Yes,450nit |
| View Angle | 178A Degree/178A Degree |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 15 W x 2 |
| Supported Audio Formats | Dolby Digital Plus |
| Power Consumption | 375 W |
Samsung 85 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LH85QMDPLGC/ZA)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM