| Brand | Sharp |
| Model | 40 Inch LED Full HD TV (LC-40LE830M) |
| Price in India | ₹1,21,990 |
| Model Name | LC-40LE830M |
| Display Size | 40 inch |
| Screen Type | LED |
| Smart TV | No |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 938 mm x 588 mm x 26.4 mm |
| Weight (without stand) | 13.5 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 938 mm x 636 mm x 264 mm |
| Weight (with stand) | 16.5 kg |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital Plu |
| Surround Sound | SRS TruSurround HD |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 235 W, 0.3 W (Standby) |
| No of USB Port | 3 |
| Headphone Jack | 1 |
| Digital Audio Output | 1 |
| Analog Audio Input | Yes |
| Component In (RGB Cable) | 1 |
| Contrast Ratio | Mega Contrast (Static) |
| View Angle | 176 Degree |
Sharp 40 Inch LED Full HD TV (LC-40LE830M)
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title