| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Symphony 125 L Desert Air Cooler (MOVICOOL L125, Grey) | ₹ 18,491 |
Symphony 125 L Desert Air Cooler (MOVICOOL L125) price in India starts from ₹ 18,491. The lowest price of Symphony 125 L Desert Air Cooler (MOVICOOL L125) is ₹ 18,491 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Symphony |
| Model | 125 L Desert Air Cooler (MOVICOOL L125) |
| Price in India | ₹18,491 |
| Model Name | MOVICOOL L125 |
| Type | Desert |
| Cooling Media | HONEYCOMB |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | FAN |
| Capacity | 125 L |
| Cooling and Heating | Yes |
| Remote Support | No |
| Colour | Grey |
| Speed Control | MEDIUM, LOW, HIGH |
| Operating | FAN MODE |
| Air Delivery | 5003 cfm |
| Air Throw Distance | 82 ft |
| Air Deflection | 4 WAY |
| Cooling Coverage Area | 1000 sq ft |
| Body Material | ABS |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Mosquito Net, Ionizer, Humidifier |
| Power Requirement | 230V/50HZ |
| Power Consumption - Heating | 1 W |
| Width x Height x Depth | 44 cm x 140 cm x 87 cm |
| Blower/Fan Diameter | 53 cm |
| Warranty Summary | This appliance is warranted for 1 year against all manufacturing defects from the date of sale. |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Damage resulting from accidents, mishandling or negligence on part of the customer. |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Symphony 125 L Desert Air Cooler (MOVICOOL L125)
₹18,491
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM