| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Symphony 70 L Desert Air Cooler (Window XL 70, Beige) | ₹ 8,800 |
Symphony 70 L Desert Air Cooler (Window XL 70) price in India starts from ₹ 8,800. The lowest price of Symphony 70 L Desert Air Cooler (Window XL 70) is ₹ 8,800 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Symphony |
| Model | 70 L Desert Air Cooler (Window XL 70) |
| Price in India | ₹8,800 |
| Model Name | Window XL 70 |
| Type | Desert |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | fan |
| Capacity | 70 L |
| Colour | Beige |
| Power Consumption - Heating | 10 W |
| Width x Height x Depth | 65.5 cm x 83.8 cm x 63.4 cm |
| Weight | 15.00 kg |
| Warranty Summary | REPAIR BY BRAND |
| Covered in Warranty | MANUFECTERING DEFACT |
| Not Covered in Warranty | ANY DAMAGE |
| Warranty Service Type | REPAIR BY BRAND ON SITE |
Symphony 70 L Desert Air Cooler (Window XL 70)
₹8,800
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM