| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Symphony 80 L Desert Air Cooler (Winter 80XL i+, Grey) | ₹ 12,900 |
| Symphony 80 L Desert Air Cooler (Winter 80XL i+, White) | ₹ 16,300 |
Symphony 80 L Desert Air Cooler (Winter 80XL i+) price in India starts from ₹ 12,900. The lowest price of Symphony 80 L Desert Air Cooler (Winter 80XL i+) is ₹ 12,900 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Symphony |
| Model | 80 L Desert Air Cooler (Winter 80XL i+) |
| Price in India | ₹12,900 |
| Model Name | Winter 80XL i+ |
| Colour | Grey |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 80 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | Yes |
| Speed Control | Yes |
| Operating | Cooling Mode, Swing Mode |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 6 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Ionizer |
| Power Requirement | 230V - 50Hz |
| Width x Height x Depth | 63 cm x 127 cm x 44.5 cm |
| Weight | 12.90 kg |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On-Site Service, Customer Needs to Call the Near by Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Symphony 80 L Desert Air Cooler (Winter 80XL i+)
₹12,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM