Gone are the days when you had to spend lakhs to buy a big TV. These days, you can spend under Rs. 40,000 and get a 50 to 55-inch TV that offers a good viewing experience and features. Hisense has been selling smart TVs in India for several years and has made a name for itself in the budget TV segment, which has several brands to choose from. The TV maker recently sent us their new E6N 55-inch smart TV, which was launched in India last month, for review. It's an LED smart TV with a VA panel that is available in three display sizes and offers 4K UHD resolution across all three sizes.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hisense 43 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (E6N Series 43E6N, Black) | ₹ 20,999 |
| Hisense 55 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (E6N Series 55E6N, Black) | ₹ 30,790 |
| Hisense 65 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (E6N Series 65E6N, Black) | ₹ 42,999 |
Hisense E6N price in India starts from ₹ 20,999. The lowest price of Hisense E6N is ₹ 20,999 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Hisense |
| Model | E6N |
| Price in India | ₹20,999 |
| Release date | 11th May 2024 |
| Model Name | 55E6N |
| Display Size | 55 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Series | E6N Series |
| Launch Year | 2024 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1233×716×80 |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1233×751×298 |
| Weight (with stand) | 11 |
| Number of Cores | quad-core |
| Processor | MT9603EAATAC |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 16GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Google TV |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Digital Audio Output | Yes |
| Brightness | 300 |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| HDR Support | HDR10, Dolby Vision, HLG |
| Smart Remote | Yes |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Hisense E6N
₹20,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM