Microsoft Surface is a Windows 10 laptop with a 13.30-inch display that has a resolution of 2256x1504 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 8GB of RAM. The Microsoft Surface packs 128GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth and it comes with 1 USB ports (1 x USB 3.0), Multi Card Slot, Mic In ports.
As of 1st April 2026, Microsoft Surface price in India starts at Rs. 69,990.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Microsoft Surface Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 128GB HDD, Intel Core i5, Platinum Grey, 13.5 inch) | ₹ 69,990 |
| Microsoft Surface Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 256GB HDD, Intel Core i5, Platinum Grey, 13.5 inch) | ₹ 103,750 |
| Microsoft Surface Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 256GB HDD, Intel Core i5, Cobalt Blue, 13.5 inch) | ₹ 131,990 |
| Microsoft Surface Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 256GB HDD, Intel Core i7, Burgundy, 13.5 inch) | ₹ 199,090 |
| Microsoft Surface Laptop (Windows 10, 16GB RAM, 512GB HDD, Intel Core i7, Cobalt, 13.5 inch) | ₹ 239,090 |
| Microsoft Surface Laptop (Windows 10, 16GB RAM, 512GB HDD, Intel Core i7, Platinum Grey, 13.5 inch) | ₹ 257,900 |
Microsoft Surface price in India starts from ₹ 69,990. The lowest price of Microsoft Surface is ₹ 69,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Microsoft |
| Model | Surface |
| Price in India | ₹69,990 |
| Series | Surface |
| Dimensions (mm) | 308.00 x 150.00 x 224.00 |
| Weight (kg) | 1.25 |
| Colours | Platinum |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 2 |
| Size | 13.30-inch |
| Resolution | 2256x1504 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Processor | Intel Core i7 7th Gen 7660U |
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Cache | 4MB |
| RAM | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 128GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 |
| Multi Card Slot | SDXC Card Reader |
| Mic In | Yes |
Microsoft Surface
₹69,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM