| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 12V EYW, White) | ₹ 33,900 |
Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (12V EYW) price in India starts from ₹ 33,900. The lowest price of Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (12V EYW) is ₹ 33,900 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (12V EYW) |
| Price in India | ₹33,900 |
| Model Name | 12V EYW |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3550.0 W |
| Compressor | High EER Rotary - BLDC |
| Refrigerant | R410A |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 990.0 mm x 315.0 mm x 242.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 13.0 Kg |
| Outdoor W x H x D | 835.0 mm x 555.0 mm x 295.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 29.0 Kg |
| Other Dimensions | Connecting Pipe: Cu - Cu (1/2 and 1/4 inch) |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Other Power Features | Wide Operating Voltage Range: 150 - 270 V |
| Air Flow Direction | Cross Flow |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume - Indoor: 850 CMH |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Catechin Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Other Features | Operation: LCD Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 4 Years on Compressor |
Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (12V EYW)
₹33,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM