| Brand | Voltas |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (123 EYA) |
| Model Name | 123 EYA |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R22 |
| Remote Control | Yes |
| Indoor Unit Weight | 8.3 kg |
| Outdoor Unit Weight | 30 kg |
| Indoor Noise Level | 40 dB |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1028 W |
| Operating Current | 4.6 Amps |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 500 CMH |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor |
Voltas 1 Ton 3 Star Split AC (123 EYA)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM