Voltas 18 L Personal Air Cooler (VA P18M) price in India starts from ₹ 7,299. The lowest price of Voltas 18 L Personal Air Cooler (VA P18M) is ₹ 7,299 at Amazon on 5th April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 18 L Personal Air Cooler (VA P18M) |
| Price in India | ₹7,299 |
| Model Name | VA P18M |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 18 L |
| Colour | White |
| Speed Control | 3 |
| Air Delivery | 400 m3/hr |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 125 Sq.Ft. |
| Body Material | ABS |
| Blower/Fan Material | ABS |
| Castor Wheels | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Other Convenience Features | Swing control, Auto fill tank |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption - Heating | 80 W |
| Width x Height x Depth | 31 x 43.3 x 91.4 cm |
| Weight | 7.6 Kg |