| Brand | Voltas Beko |
| Model | 185 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC220C/S0DBE0) |
| Release date | 22nd February 2024 |
| Model Name | RDC220C/S0DBE0 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 185 L |
| Colours | Dahlia Blue |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 129.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 67.8 cm |
| Power Consumption | 70 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | External |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Warranty Summary | 2 Year comprehensive + additional 08 Year on compressor |