Whirlpool 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI12B32MCD0) price in India starts from ₹ 55,999. The lowest price of Whirlpool 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI12B32MCD0) is ₹ 55,999 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI12B32MCD0) |
| Price in India | ₹55,999 |
| Model Name | SAI12B32MCD0 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3520 W |
| Compressor | Single Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 29.5 cm x 23 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 55.7 cm x 28.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 23 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 32 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 120 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.95 W/W |
| Power Requirement | AC 140-280V, 50Hz |
| Power Consumption | 1080 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Mode, Eco Mode |
| Warranty Summary | 1 year comprehensive+5year on compressor |