| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 215 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (230 IMPRO ROY 4S INV, Sapphire Flume) | ₹ 19,000 |
| Whirlpool 215 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (230 IMPRO ROY 4S INV, Safpphire Mulia) | ₹ 19,990 |
| Whirlpool 215 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (230 IMPRO ROY 4S INV, Purple Mulia) | ₹ 27,290 |
Whirlpool 215 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (230 IMPRO ROY 4S INV) price in India starts from ₹ 19,990. The lowest price of Whirlpool 215 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (230 IMPRO ROY 4S INV) is ₹ 19,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 215 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (230 IMPRO ROY 4S INV) |
| Price in India | ₹19,990 |
| Model Name | 230 IMPRO ROY 4S INV |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | IntelliSense Inverter Compressor |
| Capacity | 215 L |
| Colours | Sapphire Mulia |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 144.80 x 54.30 x 0.00 |
| Depth | 65.6 cm |
| Weight | 41 kg |
| Power Consumption | 137W |
| Power Requirement | AC 95-300V |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | High Gloss |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Technology Used | IntelliSense Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor from Whirlpool |
Whirlpool 215 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (230 IMPRO ROY 4S INV)
₹19,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM