Acer Aspire E E1-570/NX.MEPSI.007 is a Windows 8 Professional laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The Acer Aspire E E1-570/NX.MEPSI.007 packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 4000. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, VGA Port, RJ45 (LAN) ports.
As of 2nd April 2026, Acer Aspire E E1-570/NX.MEPSI.007 price in India starts at Rs. 40,349.
| Brand | Acer |
| Model | Aspire E E1-570/NX.MEPSI.007 |
| Price in India | ₹40,349 |
| Model Number | E1-570/NX.MEPSI.007 |
| Series | Aspire E |
| Dimensions (mm) | 381.60 x 256.00 x 25.30 |
| Weight (kg) | 2.35 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 8 Professional |
| Battery Cell | 4 |
| Battery Life (up to hours) | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 3rd Gen 3217U |
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 4000 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 2.1 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Disk Drive | CD/DVD Writer |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| VGA Port | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Acer Aspire E E1-570/NX.MEPSI.007
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM